O FairROOT

FairROOT jest frameworkiem stworzonym do analiz danych na eksperymentach znajdujących się w FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research). Do tej pory każdy eksperyment pisał oprogramowanie we własnym zakresie. W przypadku eksperymentów w FAIR postanowiono ujednolicić jak najwięcej kodu jak to możliwe (a przynajmniej jak się wydawało, że to możliwe). Obecnie FairROOT jest używany w wielu eksperymentach - nie tylko tych należących do FAIR.

Zasadniczo jeśli ktoś używa środowiska bazującego na FairROOT instalacja wygląda bardzo podobnie - należy tak naprawdę zainstalować 3 pakiety.

Pakiet pierwszy to FairSoft. FairSoft to tak naprawdę coś w rodzaju skryptu który instaluje niezbędne oprogramowanie. Wynika to z faktu że nie wszystkie pakiety potrzebne dla FairROOT'a są w repozytoriach, lub są w wystarczająco nowej wersji. Najważniejsze programy/biblioteki instalowane przez FairSoft to:

  • ROOT - środowisko stworzone w CERN do analizy danych, dzięki niemu można min. w łatwy sposób tworzyć histogramy, trzymać dane w formie tzw. drzew ROOTowych itd.
  • Geant 3 i Geant 4  - to pakiety do symulowania propagacji cząstek lecących przez materię (tzw. transport cząstek)

Drugi pakiet to FairROOT. FairROOT to zestaw klas, które "spinają razem" wszystkie wymienione pakiety w jedno środowisko.

Trzeci pakiet to docelowe środowisko danego eksperymentu, przykładowo eksperyment CBM używa CbmRoota a MPD MpdRoota.

Przeznaczenie tutorialu

Tutorial FairROOTa jest w zasadzie podzielony na dwie część, pierwsza część to wprowadzenie to środowiska dla początkujących użytkowników. Część z dodawaniem detektorów zaś jest zrobiona pobieżnie - nie jest to stricte lekcja dodawania, a zgrubny opis gdzie znaleźć informacje o tym jak dodać detektor i wymaga dość zaawansowanej wiedzy na temat środowiska ROOT. Dodatkowo dodałem część odnośnie tego, jak stworzyć prostą bibliotekę z własnym kodem do analizy.