W tej zakładce zamieszczam krótki opis eksperymentów w których biorę udział.
Tematem mojego doktoratu było oszacowanie możliwości pomiarowych eksperymentu MPD. W czasie doktoratu dołączyłem również do eksperymentów CBM oraz BM@N. Wszystkie trzy eksperymenty bazowały na frameworku FairRoot. Wszystkie trzy były również eksperymentami kolejnej generacji po "generacji LHC". Eksperymenty te dedykowane są jednak znacznie mniejszym energiom zderzeń niż te badane na LHC.
Energie te były badane w przeszłości np. na akceleratorze AGS w BNL-u. Ówczesna technika pozwalała jednak zbierać dane w znacznie mniejszej ilości i gorszej jakości niż w LHC. Co więcej w ostatnich latach, wzrosło zainteresowanie nie tylko badaniem nowej fizyki jak w LHC, ale lepszemu zrozumieniu materii silnie oddziałującej, co pozwoli m. in. zrozumieć lepiej fizykę gwiazd neutronowych.
Historycznie jednym z pierwszych eksperymentów dedykowanych "powrotowi" w rejon niższych energii był NA49 (następnie NA61/SHINE). Następnie eksperyment STAR uruchomił program BES-I/II oraz FXT. W przyszłości planowane są eksperymenty w kompleksie FAIR (Niemcy) oraz NICA (Rosja).
Strony tutaj zawarte przedstawiają bardziej techniczny aspekt tych eksperymentów - jak np. budowę detektora, zainteresowanym fizyką polecamy cykl wykładów dr Grebieszkow które można zobaczyć tutaj. Materiału jest bardzo dużo, ale praktycznie nie ma wyższej matematyki więc nawet nie będąc studentem fizyki można sporo z tego materiału dowiedzieć.